امتیاز موضوع:
  • 3 رأی - میانگین امتیازات: 2.67
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ریاضی دانان بزرگ تاریخ
#1
سلام دوستان و دانش آموزان عزیز

در این انجمن می خواهیم با ریاضی دانان و فیزیکدانان بزرگ تاریخ دنیا آشنا بشیم و از کارها و زحمات بزرگی که انجام داده اند مطلع شویم.

دوستان عزیز به فعالیت این انجمن کمک کنید 

این مطلب رو اضافه کنم که بعضی از دانش آموزان بین ریاضی و فیزیک تفاوت قائل هستند و ریاضی رو مربوط به درس ریاضی و فیزیک رو مربوط به درس علوم تجربی می دونن 

در صورتی که اصلا اینجور نیست ؛ این دو رشته کاملا با هم آمیخته است و تفکیک آنها غیرممکن است.

به طور مثال تمام فیزیکدانان بزرگ تاریخ از جمله نیوتن ؛ انیشتین ؛ گاووس و .... همگی بدون استثنا ریاضی دانان بزرگی هم بودند.

نیوتن اکتشافات بزرگی در فیزیک و در ریاضیات داشته که به نوبه خود بی نظیره
پاسخ
#2
ریاضی و علم حساب پایه و اساس درک جهان هستی است و در دنیای مدرن نیز کاربرد بسیاری دارد. به همین دلیل، ریاضی دان های بزرگ جهان در پیشرفت علم نقش بسیار مهمی داشته اند و به همین دلیل نام آنها به نیکی در تاریخ ثبت شده است.
پاسخ
#3
ارشمیدس و داستان تاج پادشاه

می گویند در زمان ارشمیدس یک جواهرساز، تاجی از طلا برای پادشاه یونان ساخته بود. شاه به جواهرساز شک داشت و فکر می کرد که او مقداری از طلاهایی را که برای ساختن تاج از او گرفته، برای خودش برداشته و به جای آن مقداری نقره را با طلا مخلوط کرده و تاج را ساخته است. برای همین از ارشمیدس خواست در این مورد تحقیق کند تا ببینید شک او به جواهرساز درست بوده یانه ؟

ارشمیدس در این فکر بود که راهی پیدا کند تا بدون خراب کردن تاج بفهد جواهرساز چه مقدار طلا و چه مقدار نقره برای ساختن تاج مصرف کرده است. او مدت ها به این موضوع فکر کرد تا این که روزی در حمام به موضوع مهمی پی برد.

ناگهان فکری به مغزش خطور کرد. او بلافاصله لنگی را به دور خود پیچید و با این شکل و شمایل به سمت خانه روان شد و مرتب فریاد می‌زد یافتم، یافتم. او چه چیزی را یافته بود؟

آن روز وقتی ارشمیدس به درون خزینه رفت دید که آب خزینه بالاتر آمد. او فوراً تشخیص داد که بدن او مقدار معینی از آب را داخل خزینه جا به جا کرده است. با خودش گفت اجسام هم اندازه مقدار آب یکسانی را جا به جا می کنند.

حتی امروز هم هنوز پس از ۲۳ قرن بسیاری از دانشمندان در محاسبات خود متکی به این اصل هستند ؛ به هر حال ارشمیدس در رشته ریاضیات از ظرفیتهای هوشی بسیار والا و چشمگیری برخوردار بود.
پاسخ
#4
سلام.
یه سوال!!!
آب خزینه چه ربطی به تاج پادشاه داشت؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
باتشکر
Exclamation
میرزایی
Heart
پاسخ
#5
چگالی فلزات با هم یکسان نیست و طلا در بین فلزات از چگالی بسیار بالایی برخوردار است.

ارشمیدس از پادشاه درخواست کرد که دقیقا هم وزن تاج به او طلای خالص بدهند چون اگر تاج از طلای خالص باشد باید حجم تاج پادشاه با حجم طلای خالص یکسان باشد. ارشمیدس دو سطل آب لبریز کنار هم قرار داد و شمش طلای خالص و تاج را با هم درون سطلهای آب قرار داد و سپس مقدار آبی که از سطلها بیرون ریخت را اندازه گرفت.

او در آزمایش خود تشخیص داد که تاج شاهی میزان بیشتری آب را نسبت به شمش طلای هم وزنش بیرون میریزد به این ترتیب ثابت شد که تاج شاهی از طلای ناب و خالص ساخته نشده، بلکه جواهر ساز متقلب و خیانتکار آن را از مخلوطی از طلا و نقره ساخته است و به این ترتیب ارشمیدس یکی از چشمگیرترین رازهای طبیعت را کشف کرد.

ارشميدس يكي از بزرگترين دانشمندان رياضي و مكانيك در عصر خودش بود. پدرش فيدياس كه منجم بود او را براي آموزش از سيراكوز به مدرسه رياضيات اسكندريه فرستاد.پیچ ارشمیدس
اختراعی منسوب به ارشمیدس که در گذشته از آن برای آبیاری و بالا کشیدن آبهای زیر زمینی استفاده می‌کردند. به شکل لوله‌ای مارپیچ بود که محور آن زاویه‌ای ۴۵ درجه با راستای افقی می‌ساخت. یک سر پیچ در مخزن آب قرار داشت، با چرخاندن پیچ آب از لوله بالا می‌رفت. برخی از محققان معتقند که نوع دیگری از این پیچ برای آبیاری باغهای معلق بابل استفاده می‌شده‌است. او مخترع پمپ انتقال مایعات که پیچ ارشمیدس نام دارد، می باشد. او پس از کشف پیچ ارشمیدس تا ساعت ها از خوشحالی دور میدانی می دوید.مرگ ارشمیدس:
زندگی ارشمیدس با آرامش کامل می‌گذشت، همچون زندگی هر ریاضیدان دیگری که تأمین کامل داشته باشد و بتواند همه ممکنات هوش و نبوغ خود را به مرحله اجرا درآورد. زمانی که رومیان در سال ۲۱۲ قبل از میلاد شهر سیراکوز را به تصرف خود در آوردند، سردار رومی مارسلوس دستور داد که هیچ یک از سپاهیانش حق اذیت و آزار و توهین و ضرب و جرح این دانشمند و متفکر مشهور و بزرگ را ندارند، با این وجود ارشمیدس قربانی غلبه رومیان بر شهر سیراکوز شد. او بوسیله یک سرباز مست رومی در ۲۷۸ قبل از میلاد به قتل رسید و این در حالی بود که در میدان بازار شهر در حال اندیشیدن به یک مسئله ریاضی بود، می‌گویند آخرین کلمات او این بود: دایره‌های مرا خراب نکن. به این ترتیب بود كه زندگی ارشمیدس یکی از بزرگترین دانشمند تمام دورانها خاتمه پذیرفت. این ریاضیدان بی دفاع هفتاد و پنج ساله به جهان دیگر رفت.
پاسخ
#6
رنه دکارت

رنه دکارت، فیلسوف، ریاضی‌دان و فیزیک‌دان بزرگ در روز ۳۱ مارس ۱۵۹۶ میلادی در فرانسه زاده شد. مادرش در سیزده‌ماهگی وی درگذشت و پدرش قاضی و مستشار پارلمان انگلستان بود.

دکارت در سال ۱۶۰۶ میلادی، هنگامی که پسر ده‌ساله‌ای بود، وارد مدرسهٔ لافلش شد. دکارت طی هشت سال تحصیل در این مدرسه، ادبیات، منطق، اخلاق، ریاضیات و مابعدالطبیعه را فرا گرفت.

پس از اتمام دوره و خروج از لافلش، مدتی به تحصیل علم حقوق و پزشکی مشغول گردید، اما درنهایت تصمیم گرفت به جهانگردی بپردازد و آن‌گونه دانشی را که برای زندگی سودمند باشد فراگیرد. به همین منظور، مدتی به خدمت ارتش هلند درآمد، چراکه فرماندهی آن را شاهزاده‌ای به نام موریس بر عهده داشت که در فنون جنگ و نیز فلسفه و علوم مهارتی به‌سزا داشت و بسیاری از اشراف فرانسه دوست داشتند تحت فرمان او فنون رزمی را فرابگیرند. دکارت در مدتی که در قشون ارتش هلند بود به علم موردعلاقهٔ خود، یعنی ریاضیات می‌پرداخت.

پس از مدتی، دکارت به فکر یکی‌ ساختن همه علوم افتاد. این رؤیا به‌قدری او را مشعوف ساخت که نذر کرد تا مقبرهٔ حضرت مریم را در ایتالیا زیارت نماید. وی چهار سال بعد به نذر خود وفا کرد.

از ۱۶۱۹ به بعد، چندسالی در اروپا به سیاحت پرداخت و چندسالی هم در پاریس اقامت کرد؛ اما زندگی در آنجا را که مزاحم فراغت خاطر خود می‌دید، نپسندید و در سال ۱۶۲۸ میلادی بار دیگر به هلند بازگشت.

در سپتامبر ۱۶۴۹ برای تعلیم فلسفه به دربار ملکه سوئد در استکهلم رفت؛ اما زمستان سرد این کشور اسکاندیناوی از یک‌سو و ضرورت سحرخیزی در ساعت پنج بامداد برای تعلیم ملکه از سوی دیگر، دکارت را که به این نوع آب‌ و هوا و سحرخیزی عادت نداشت، به بیماری ذات‌الریه مبتلا ساخت.

دکارت از دانشمندان و فیلسوفان بزرگ تاریخ به‌حساب می‌آید. او قانون شکست نور را در علم فیزیک کشف کرد و هندسهٔ تحلیلی را در ریاضیات و هندسه بنا نهاد.

دکارت در آغاز جوانی بسیار دلبسته ریاضیات بود. این به آن خاطر بود که می‌دید ریاضیات دارای نظامی کاملاً یقینی است‎. در حالی که سایر رشته‌های علمی و مخصوصاً فلسفه این‌گونه نیست. فکر او بیشتر از هر چیزی متوجه فلسفه بود، زیرا فلسفه را بنیاد معرفت بشری می‌دانست و اگر فلسفه به یقین نمی‌رسید، به هیچ دانشی نمی‌شد اعتماد کرد.

در دورهٔ دکارت (قرن هفدهم میلادی) فیزیک و به‌دنبال آن مکانیک تا حد زیادی پیشرفت کرده‌بود. یکی از مسائل عمدهٔ این فیزیک جدید، آن بود که ماهیت ماده چیست؟ چه چیزی باعث فرایندهای مادی و طبیعی می‌شود؟ چه چیزی موجب می‌شود حرکات و حوادث مختلف طبیعی (مثل باریدن باران، گردش سیارات، روییدن گیاهان، زلزله و غیره) اتفاق بیفتند؟

همگان دکارت را از جملهٔ بنیان‌گذاران فلسفهٔ جدید می‌دانند ؛ عقیده‌اش این بود که: «به آنچه که حواس انسان ارائه می‌دهند نمی‌توان اطمینان کامل داشت، بلکه، تنها از راه عقل است که شناخت حقیقی و یقین‌آور صورت می‌گیرد.»

دکارت به چندین دلیل مورد نفرت شدید مسیحیان و فیلسوفان مسیحی زمان خود بود و بسیاری از بقیه مسیحیان به او اکراه شدیدی داشتند.
دکارت برای اولین بار به همه چیز شک افراطی کرد از جمله مسقیما به دانش پیشینیان و مسیحیت و خدا و این نوع فکر برای اولین بار در جهان مسیحیت اتفاق افتاد. او می‌دانست اگر جانب احتیاط را رعایت نکنند به دردسر شدیدی خواهد افتاد.
دکارت پس از محاکمه گالیله در ۱۶۳۳ بسیار ترسید و چون از غوغای مذهبی پرهیز می‌کرد کتاب عالم که در آن به فلسفه و از جمله فرضیه زمین مرکزی اشاره کرده بود و تکمیل هم شده یود را منتشر نکرد.

وی در سال 1650 در سوئد در اثر بیماری ذات الریه درگذشت.
پاسخ
#7
سلام
دست آقای بهرامی درد نکنه
واقعا مطالبش مفیده
مرسی
پاسخ
#8
فیثاغورث

فیلسوف و ریاضیدان بزرگ جهان درسال ۵۸۲ پیش از میلاد در یونان باستان بدنیا آمد.
پدرش تاجری اهل تیروس بود.(تیروس امروزه در ترکیه قرار دارد) او را از همان دوران کودکی به علم آموزی گماشتند و فیلسوفان آن دوران استاد او بودند.
فیثاغورث در جوانی به سفرهای زیاد پرداخت و مدت بیست و دو سال از عمر خود را سفر کرد او به مصر، بابل و ایران سفر کرد و در این سفرها دانش بسیار آموخت.

آورده شده است که فیثاغورث، در ایران دانش مغان را آموخت همچنین نقل شده است که پادشاه یونان، به فرعون مصر سفارش نمود تا او را به رموز علم خود آشنا سازند و فیثاغورث توانست به رموز کاهنان مصری دست یابد. او مدتها در مصر به علم آموزی پرداخت و سپس به بابل رفت و در آنجا نیز به تحصیل علم پرداخت و در سال ۵۳۰ قبل از میلاد به یونان بازگشت.


او در یونان در زادگاه خود مدرسه ای را بنیان گذاشت و در آن مدرسه به تدریس ریاضیات ، فیزیک، اخلاق و سیاست پرداخت. چون در این مدرسه جلسات سیاسی برگزار می شد سرانجام فیثاغورث ناچار به ترک زادگاه خود شد و به کراتون رفت و در آنجا مقیم شد.
او در سال ۵۳۰ قبل از میلاد در کراتون یک مدرسه دیگر را بنیاد کرد که بعدا” شعبه های دیگری از آن در شهرهای جنوب ایتالیا تاسیس شد.
نظرات ریاضی او با فلسفه و اعتقادات مذهبی درهم آمیخته بود. او بدون شک از پایه گذاران فلسفه و ریاضیات جهان است.
به اعتقاد فیثاغورث فلسفه موجب تصفیه و تذهیب روح می شد و روح با خدایان در ارتباط بود.او اعداد را مقدس می دانست به اعتقاد او هر چیز یک عدد بود.
او هر را عدد سمبل و نشانه چیزی می دانست برای مثال عدد ده نشانه کمال بود.


در آن زمان کسی نظریه روشنی در ریاضیات نداشت و اینکه مبنای ریاضیات بر اساس استدلال استوار است در زمان او ناشناخته بود. در واقع تعریف جامعی از استدلال در دست نبود.
فیثاغورث استدلال را وارد ریاضیات کرد و این از مهم‌ترین کشفیات علمی آن زمان است قبل از فیثاغورث، هندسه مجموعه از قواعدی بود که نتیجه تجارب و ادراکات متفاوت بودند؛ تجارب و قواعدی که ارتباطی میان آنان نبود باور و تجسم ریاضیات بدون استدلال منطقی امروزه دور از تصور ما به شمار می آید.
به اعتقاد فیثاغورثیان، عدد، بنیان هستی را تشکیل می داد، علت هماهنگی و نظم در طبیعت اعداد بودند.


امروزه ما فیثاغورث را به جهت اصل مشهور او در هندسه می شناسیم این اصل فرمولی است که در مورد نسبتهای اضلاع مثلث قائم الزاویه می باشد و بسیار مشهور است .این اصل یکی از قدیمی ترین اصلهای علمی زمان قدیم به شمار می رود. مربع وتر برابر است با مجموع مربع دو ضلع دیگر. a2 + b2 = c2

شهرت فیثاغورث بیشتر بخاطر ارائه همان رابطهٔ فیثاغورث در هندسه است. بعضی از ملل جهان او را به عنوان یکی از هفت فرزانه جهان می شناسند.

او و پیروان او تحت فشار فراوان قرار می گرفتند و سرانجام در سنین سالخوردگی فیثاغورث ناچار شد تا از کراتون نیز مهاجرت نماید.

در مورد مرگ او روایت های مختلف نقل شده است گفته شده است که بالاخره متعصبان مذهبی و سیاسی، توده‌های مردم را علیه او شوراندند و مخالفان مکتب و معبد او را آتش زدند و او در سال ۵۰۷ قبل از میلاد در میان شعله‌های آتش جان سپرد. به روایت دیگر نقل شده است که وقتی او و پیروانش تحت فشار قرار گرفتند او به علت تحت فشار قرار گرفتن پیروان خود اقدام به خودکشی نمود
پاسخ
#9
سلام

دوستان عزیز هرسوالی داشتن میتونن از اقا بپرسن و حرف دلشونو بزنن.((بارعایت ادب در گروه حرف دل اخر سال شهید چاهی))


((یک راهنمایی)): میتونید برای این که مدارس در حال تعطیل شدنه از اقا حلالیت بطلبید و یا اگه بنظرتون اقا حقی بگردنتون داره میتونید اینجا بنویسید و


مطمئن باشید که اقا به این سولات جوا میده.


و در هر موردی اقا موظف هستند که به این سولات پاسخ دهند.


امیدوارم که دوستان محترم استقبال کنند...

یا علی
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان